Jak funkcjonalnie urządzić pokój dziecięcy?

Pokój dziecięcy to przestrzeń która jest niezmiernie wymagająca, a to dlatego że musi być wielofunkcyjna. Warto zadbać o to, żeby naszym dzieciom nie przypadła najmniejsza powierzchnia w domu. Czasem błędnie zakładamy, że skoro dziecko to najmniejszy członek rodziny, to wystarczy mu najmniejszy pokój. Nic bardziej mylnego. To przecież pokój, który nie jest tylko sypialnią, ale stanowi też bawialnię, miejsce do nauki i spotkań z przyjaciółmi. To także miejsce w którym dziecko często rozwija swoje pasje i zainteresowania. Wtedy pokój przeradza się w salę do ćwiczeń, pracownię malarską czy laboratorium małego chemika. 

– I STREFA – 

Funkcjonalność takiego pokoju można osiągnąć wydzielając w nim 3 podstawowe strefy:  nauki, zabawy  i spania. I to właśnie od tej ostatniej strefy warto zacząć aranżację pokoju, gdyż łóżko zajmuje znaczną część jego powierzchni. Pamiętajmy, że łóżko  nie powinno stać po oknem z uwagi na chłód od okna oraz sąsiedztwo grzejnika, który wysusza powietrze. Powinno być ono wygodne i dobrze by miało szufladę na pościel. Dla niektórych, równie ważną co pojemnik na pościel, jest funkcja dodatkowego materaca wysuwanego spod łóżka. To przydatne rozwiązanie nie tylko dla odwiedzających nasze dziecko rówieśników ale bywa też miejscem dla rodzica czuwającego przy chorym dziecku. W małych pokojach sprawdzają się łóżka na antresolach. Zyskujemy wtedy dodatkową przestrzeń pod nim, którą łatwo zagospodarować na szafy. Możemy to miejsce wykorzystać także do wypoczynku i zabawy w ciągu dnia, jeśli nie chcemy aby nasze dziecko przyjmowało gości na podłodze lub łóżku na którym śpi. 

Jeśli urządzamy pokój dla niemowlęcia, to już wcześniej pomyślmy jak będzie wyglądało rozmieszczenie mebli za kilka lat, kiedy łóżeczko z przewijakiem trzeba będzie zastąpić dużo większym łóżkiem, a stolik do rysowania biurkiem. Odpowiednio też zaplanujmy elektrykę, tak żeby nie trzeba było po kilku latach przenosić gniazdek lub używać ciągnących się wzdłuż ścian przedłużaczy.

W tej strefie musi znaleźć się jeszcze pojemna szafa ubraniowa. Dziecko powinno mieć do niej bliski dostęp zaraz po przebudzeniu. Jej wnętrze warto dostosować do wzrostu dziecka, tak by od najmłodszych lat uczyło się samodzielności.

 II STREFA –

Drugą ważną strefą pokoju jest strefa zabawy. Królują w niej zabawki, gry i cała masa niezbędnych dziecięcych gadżetów. Warto przewidzieć dla nich odpowiednie miejsce. Dobrze zaprojektowane meble, regały i półki powinny być łatwo dostępne dla dziecka. Tu sprawdzają się wysuwane pojemniki, pudelka i szuflady, które ułatwiają i przyśpieszają dziecku sprzątanie po skończonej zabawie. Ta strefa pokoju to także wolne miejsce na podłodze. Im go więcej, tym lepiej. 

– III STREFA –

Ostatnia strefa, to strefa nauki. Ona też zmienia się z wiekiem dziecka. Najpierw jest to stoliczek do rysowania, z czasem jest to biurko starszaka aż w końcu staje się dużym burkiem nastolatka na którym stoi komputer. Biurko powinno znaleźć się najbliżej okna i nie powinno stać do niego tyłem. Jeśli mamy taką możliwość ustawmy je bokiem do okna,  tak by dla dziecka praworęcznego światło padało z lewej strony a dla leworęcznego z prawej. Gdy nam się to nie uda zadbajmy chociaż o prawidłową lokalizację lampki biurkowej. Jeśli chcemy by biurko starczyło nam na dłużej kupmy te z regulowaną wysokością, które rośnie razem z dzieckiem.

Najlepiej gdyby w sąsiedztwie biurka były zlokalizowane półki i regały na książki. Ich duża ilość w pokoju ułatwi utrzymanie w porządku zarówno książek jak i zabawek.

Ale pokój dziecięcy oprócz wymienionych wcześniej funkcji musi spełnić jeszcze kilka ważnych kryteriów. Po pierwsze ważne żeby był dostosowany do wieku dziecka, tzn. że korzystanie z poszczególnych elementów wyposażenia powinno być dla niego łatwe i bezpieczne. Jeśli już mowa o bezpieczeństwie to jest to także świadomy wybór atestowanych i certyfikowanych mebli, lamp i zabawek jak również materiałów wykończeniowych, tj. farb, tapet i wykładzin. Po drugie dziecko musi się w nim dobrze czuć. Pokój powinien być jasny,  radosny i dostosowany do płci. Tu warto zadbać o ulubione dodatki dziecka, dekoracje i akcenty kolorystyczne, a może nawet o jakiś motyw przewodni. Zabudowy meblowe i podłogę warto zrobić w neutralnych kolorach. Powinny stanowić jedynie tło dla kolorowych zabawek i książek.

I po trzecie zadbajmy o odpowiedni nastrój, który w tym pokoju dynamicznie się zmienia.  Jest tu czas na zabawę, naukę i sen, dlatego pomyślmy o odpowiednim oświetleniu. Do swobodnej zabawy i nauki potrzebne jest jasne światło, żeby dziecko nie musiało wytężać wzroku. W pomieszczeniu powinno znajdować się zarówno światło górne, jak i dodatkowe boczne, np. lampki czy kinkiety. Niezbędne są te przy łóżku i biurku.